اطلاعاتی اولیه عكاسی

آشنایی با زوم دوربینها

زوم یا بزرگنمایی یك ویژگی برای دوربین هاست كه با فاصله كانونی مشخص می شود. فاصله كانونی به فاصله بین لنز و سنسور یا فیلم دوربین گفته می شود. هر چه فاصله كانونی بیشتر باشد توانایی آن در گرفتن یك عكس واضح و بزرگ از فاصله دور بیشتر است.دوربین های قدیمی كه از فیلم عكاسی استفاده می كردند فقط زوم اپتیكال داشتند ولی امروزه دوربینهای دیجیتال ممكن است هم زوم اپتیكال و هم زوم دیجیتال داشته باشند.

زوم اپتیكال بسیار برتر از زوم دیجیتال است. با استفاده از زوم اپتیكال همانند دوربین های سنتی دوربین دارای یك لنز است كه مانند تلسكوپ می تواند قسمتی از تصویر را كه مورد نظر شماست برای شما بزرگنمایی كند و سوژه عكاسی را برای شما بزرگتر می كند. دوربین های دیجیتال با توانایی زوم متفاوتی در بازار یافت می شوند. اگر شما مشتاق عكاسی  هستید تمایل به گرفتن عكسهای با كیفیت بالا از دور دارید. قبل از انتخاب دوربین به قدرت زوم اپتیكال آن به اندازه كافی دقت كنید تا مطمئن شوید نیاز شما را برآورده می كند.

زوم دیجیتال خیلی مؤثر نیست. بعلاوه استفاده از این نوع زوم بدون دانستن چگونگی عملكرد آن می تواند منجر به عكسهای مأیوس كننده ای شود. زوم دیجیتال مانند این است كه قسمتی از عكس را در یك برنامه ویرایش عكس مانند فتوشاپ از آن جدا كنید(یا از دستور corp استفاده كنید.) كه این عمل سبب كاهش كیفیت و رزولوشن تصویر می شود و عكس شما دانه دانه یا مات می شود.

************************************************

حداكثر استفاده از باتری دوربین دیجیتال

به خاطر داشته باشید كه چه باتری های قابل شارژ و چه باتریهای معمولی، عمر محدود دارند. هیچ چیز بدتر از این نیست كه یك عكس یا یك صحنه خوب را به خاطر تمام شدن باتری از دست بدهید.

خصوصیات باتریهای مختلف با یكدیگر متفاوت است و همینطور خصوصیات دوربین های دیجیتال با یكدیگر متفاوت است و مصرف باتری آنها هم یكسان نیست. و همینطور قسمتهای مختلف دوربین دیجیتال مصرف گوناگون دارند و بعضی از این قسمتها انرژی بیشتری مصرف می كنند.

قسمتهایی از دوربین كه انرژی بیشتری مصرف می كنند عبارتند از: صفحه LCD، فلاش و موتوری كه اجزای مكانیكی دوربین مانند مكانیزم زوم را به حركت در می آورد. دوربین های دیجیتال به شما اجازه می دهند تا عكس گرفته شده را روی صفحه LCD ببینید یا می توانید به جای اینكه صفحه را از طریق چشمی ببینید آنرا از صفحه LCD ببینید و از آن صفحه عكس بگیرید. یك صفحه LCD نسبتاً انرژی زیادی مصرف می كند. به این دلیل است كه اگر مدتی دورین دیجیتال را بدون استفاده نگه دارید به صورت خودكار LCD آن خاموش می شود، تا در مصرف باتری صرفه جویی كند. زمانیكه مشغول انجام تنظیمات دوربین دیجیتال خود هستید زمان خاموش شدن صفحه LCD را روی كمترین زمان قرار دهید.

در این جا چند نكته برای افزایش كارایی باتری ذكر می شود، بلكه كمكی باشد تا حداكثر استفاده را از قدرت باتری دوربین خود ببرید.

ــ LCD را خاموش كنید و از چشمی استفاده كنید، فقط زمانی از LCD استفاده كنید كه نمی توانید از چشمی استفاده كنید. بنابراین هنگام خرید دوربین باید توجه كنید كه دوربین مرد نظر شما دارای چشمی هست یا خیر؟

ــ سعی كنید تا جاییكه امكان دارد از نگاه كردن به عكسها از صفحه LCD خودداری كنید.

ــ از زوم كردن مداوم وقتی لزومی ندارد خودداری كنید هر بار كه عمل زوم را انجام می دهید در ححال مصرف انرژی هستید. دوربین هایی كه دارای ززوم اپتیكال هستند انرژی زیادی در حین زوم كردن مصرف می كنند. البته نیمی توان اصلاً  از زوم استفاده نكرد ولی می توان از زوم بی مورد جلوگیری كرد. در اكثر دوربین های دیجیتال دكمه ای كه برای گرفتن عكس وجود دارد دو مرحله ای است با فشار اول و نگه داشتن آن (مرحله اول) دوربین بر روی صحنه عكاسی زوم می كند و در این وضعیت باقی می ماند تا فشار بیشتری بر روی دكمه وارد شود و عكس گرفته شود. با نگه داشتن زیاد دكمه در مرحله اول انرژی زیادی تلف می شود.

ــ هر از چند گاهی  باتری را شارژ كنید. باتریها به مرور انرژی خود را از دست می دهند. حتی زمانیكه استفاده نمی شوند حال اگر حرفه شما عكاسی است پس بهتر است كه باتری  باتریهای شما همیشه شارژ باشند پیشنهاد بنده روزی یكبار اگر هر روز عكاسی می كنید است.

ــ مصرف باتری را حدس بزنید. اگر قرار است از یك صحنه فقط چند عكس در نور روز بگیری احتیاج به باتری زیادی ندارید ولی اگر قرار است در طول روز عكاسی كنید و به فلاش هم احتیاج دارید بهتر است از قبل فكری برای باتریهای خود كرده باشید.

ــ زمانیكه از فلاش دوربین دیجیتال را خاموش می كنید كمی ISO دوربین را بالاتر ببرید یا حساسیت آن را به نور بیشتر كنید. توجه داشته باشید كه هر چه ISO بیشتری داشته باشید فایل دیجیتال مناسبتری خواهید داشت.

مواظب باتری های قلیایی (معمولی) یا باتریهای NICAD یا NIMH باشید. این باتریها كاملاً سمی هستند بنابراین یك برنامه صحیح برای دور ریخت آنها داشته باشید.

************************************************


چگونه عكاس خوبی باشیم؟

 

 • یك عكاس خوب در هوای بد شناخته می شود.
 • بهترین دوربین آن است كه در پشت آن بهترین عكاس قرار دارد.
 • یك عكاس خوب مانند یك مهندس اندازه گیری می كند، مانند یك فیلسوف فكر می كند و دنیا را مانند یك شاعر می بیند.
 • بهترین عكس آن است كه هنوز آنرا نگرفته اید.
 • عكاسی و صداقت دست در دست یكدیگر كار می كنند.
 • عكاسی از آنجایی كه هنر و تكنولوژی با هم تقاطع دارند آغاز می شوند.
 • با عكاسی كسی چیزی نمی گوید بلكه شخصی  آنچه را باید گفته شود به نمایش می دهد.
 • اگر شما عكاس ماهری باشید حتی از گرد و غباری كه روی لنز نشسته است برای گرفتن عكس بهتر كمك می گیرید.
 • از اساتید عكاسی پیروی كنید تا زمانیكه خودتان یكی از آن اساتید شوید.
 • ابتدا یك گل را بشناسید سپس از آن عكس بگیرید.
 • دوربین را برای مدت طولانی كنار نگذارید این برای هر دوی شما (عكاس و دوربین) مضر است.
 • یك دوربین پیشرفته لزوماً عكسهای عالی نمی گیرد.
 • بسیاری از عكاسان بیشتر نگران وضوح ظاهری عكس هستند تا مفهوم آن.
 • درباره عكاس با دوربینش قضاوت نكنید بلكه با عكسهایش در مورد او قضاوت كنید.
 • شما عكاس خوبی می شوید اگر بدانید كه چه چیزی سبب می شود شما عكاس بدی باشید.
 • خوب است كه نسبت به فیلمی كه استفاده می كنید حساس باشید.
 • یك عكاس خوب سوژه عكاسی را حتی از پشت یك مه غلیظ توصیف می كند.
 • دوربین های اتوماتیك لزوماً عكسهای زیبایی نمی گیرند آنها فقط متخصص فنی خوبی هستند نه یك هنرمند خوب.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 12 مهر 1389    | توسط: امین تربتی    | طبقه بندی: عكاسی،     |
نظرات()